משרד האוצר ישיק אתר שיסייע לחוסכי הפנסיה לאתר חסכונות אבודים

משרד האוצר ישיק אתר שיסייע לחוסכי הפנסיה לאתר חסכונות אבודים


מאת: רחלי בינדמן


אגף שוק ההון במשרד האוצר, בראשות פרופ' עודד שריג, לוקח צעד אחד קדימה את הרפורמה שפרסם לפני חצי שנה בכל הנוגע לעידוד חברות הביטוח ובתי ההשקעות לאתר כספי חיסכון פנסיוני רדומים.

האגף צפוי להקים אתר חינמי שיסייע לחוסכים לאתר את כספי החיסכון הפנסיוני שלהם. בחוזר שהופץ לחברות הביטוח ובתי ההשקעות צויינו הדרישות של האוצר מחברות הביטוח ובתי ההשקעות לנתונים ולממשק עבודה באופן שיקל על החוסכים לאתר היכן אם בכלל נמצאים חסכונות אבודים שלהם. האתר צפוי לעלות לקראת הרבעון השני של 2013.

לפי הערכות חוסכים רבים אינם מודעים לחסכונות שצברו בקרנות הפנסיה, ביטוחי מנהלים, קופות גמל וקרנות השתלמות שצברו במקומות העבודה השונים במשך חייהם. האתר שמקים האוצר מבקש לאפשר להם במספר פעולות פשוטות וללא עלות לבדוק אם יש ברשות חברות הביטוח ובתי ההשקעות כספים ששייכים לאותם אנשים.

מדובר בצעד משלים לרפורמה של שריג במסגרתה נקבע כי על חברות הביטוח ובתי ההשקעות לפעול לאתר חוסכים שאבד עמם הקשר תוך פרק זמן מוגבל שכן אם לא יאותרו הגופים המוסדיים יאלצו להוריד את דמי הניהול שהם גובים מהחסכונות של אותם חוסכים לשיעורים אפסיים. זאת בעוד המצב כיום הוא שחברות הביטוח ובתי ההשקעות מנצלות את חוסר הידיעה של אותם חוסכים על קיומם של החסכונות הללו וגובות מהנכסים הצבורים באותם חסכונות את תקרת דמי הניהול הקבועה בחוק.


למאמר המלא באתר כלכליסט - לחצו כאן